Βραβεύσεις και ευχές για "ενωμένο 2010"

pita1.jpg Μέσα σε μια ζεστή και γιορτινή ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης στο ξενοδοχείο Intercontinental στην Αθήνα. Παράλληλα βραβεύτηκαν τρεις ένδοξες προσωπικότητες του αθλήματος (Μίμης Στεφανίδης, Αίας Λαρεντζάκης και Βύρωνας Κρίθαρης) και οι προπονητές που σημείωσαν επιτυχία την περασμένη σεζόν με τις ομάδες του.


*Για φωτογραφίες επισκεφτείτε το www.newsports.eu (Δελτία Τύπου)


pita3.jpg

















 

Το παρών στην εκδήλωση έδωσαν πολλές προσωπικότητες του μπάσκετ όπως ο πρώην Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Σταύρος Δουβής, οι Ηλίας Καφφές (πρόεδρος ΟΔΚΕ), Ανδρέας Τσαγκαμίλης (Αντιπρόεδρος ΟΔΚΕ), Θόδωρος Βιδάλης (Πρόεδρος ΣΕΔΚΑ), Γιώργος Θεολογίτης (Γ.Γ ΣΕΔΚΑ) από το χώρο της διαιτησίας, ο πρόεδρος της ΕΣΚΑΝΑ, Γιάννης Παλάτος, η Τάνια Μερίκα (πρόεδρος του Συνδέσμου Κριτών), οι Κώστας Αλεξανδρίδης (Γενικός Γραμματέας) και Παναγιώτης Ντουμάνης (μέλος του Δ.Σ) που εκπροσώπησαν τον ΠΣΑΚ, οι κ.κ Μπαμπανικολός και Καραμανλής του ΣΠΑΚΕ, ο εμπορικός διευθυντής της εταιρίας ASSIST, Βασίλης Τσακίρης και παλιές δόξες του αθλήματος όπως οι Μουρούζης, Γκούμας, Γκιούζμας, Σιδέρης κι ο πρώην πρόεδρος του ΣΕΠΚ, Κώστας Αναστασάτος.

pita2.jpg

















 

Πριν τις βραβεύσεις το λόγο πήρε ο Θόδωρος Μπολάτογλου, που απεύθυνε χαιρετισμό αντί του προέδρου Παναγιώτη Γιαννάκη, ο οποίος υπέστη λουμπάγκο και δεν ήταν δυνατόν να δώσει το παρών παρά τις προσπάθειες του.

pita5.jpg

















 

Ο Γενικός Γραμματέας του Συνδέσμου αφού έκανε τον απολογισμό του 2009 (αναφέροντας το επιμορφωτικό, συνδικαλιστικό αλλά και κοινωνικό έργο), μίλησε για τους στόχους του 2010 και ευχήθηκε υγεία και ενότητα μεταξύ όλων των φορέων του ελληνικού μπάσκετ.

Στο μεταξύ το παρών στην εκδήλωση έδωσαν αρκετοί προπονητές από την Α1 όπως οι Κουφός, Σκουρτόπουλος και Σφαιρόπουλος, αλλά κι από την Α2 (Λιόγας, Φραγκιάς).

pita.jpg








 

 

 

 

Ο Κώστας Μουρούζης έκανε την πρώτη βράβευση, τιμώντας τον Μίμη Στεφανίδη για την προσφορά του. «Αφού εσύ βραβεύεις εμένα, τότε τα πράγματα δεν πάνε καλά» είπε χαριτολογώντας η παλιά δόξα του Πανελληνίου στον Κώστα Μουρούζη για να συνεχίσει: «Όλοι σε αυτή την αίθουσα έχουμε κερδίσει πολλά, ωστόσο πιο σημαντική από όλα είναι η παρουσία ατόμων που είχα να δω 20-30 χρονιά. Συγκινήθηκα...».

Ο ίδιος ο Κώστας Μουρούζης στη συνέχεια πήρε το λόγο κι αφού αποκάλυψε ότι «ήμουν θαυμαστής του Στεφανίδη», χαρακτήρισε -εν μέσω χειροκροτημάτων- τους προπονητές τον «πνεύμωνα του ελληνικού μπάσκετ».

pita8.jpg








 

 

 

 

Ο πρώην Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Σταύρος Δουβής, τίμησε τον Αίαντα Λαρεντζάκη για την προσφορά του στο μπάσκετ. «Ευχαριστώ πολύ για την τιμή. Εύχομαι το ελληνικό μπάσκετ να φτάσει ακόμη πιο ψηλά και να μας κάνει ευτυχισμένους» τόνισε.

pita7.jpg






 

 

 

 

 

Τέλος ο Βασίλης Γκούμας βράβευσε τον Βύρωνα Κρίθαρη, τον οποίο χαρακτήρισε «παράδειγμα ανθρώπου και προπονητή». Ο Κρίθαρης από τη μεριά του δήλωσε: «Δεν ξέρω αν όλα αυτά τα χρόνια πέτυχα κάτι σημαντικό για να αξίζω αυτή την τιμή, ωστόσο νιώθω ότι αντιπροσωπεύω όλους τους ανθρώπους που έδωσαν τον εαυτό τους στο μπάσκετ, όλους τους προπονητές που έκαναν το αυτοκίνητο τους αποθήκη, ταξί και αποδυτήρια. Ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς. Έδωσα τον εαυτό μου στο μπάσκετ».

Ακόμη τιμήθηκαν οι Γιάννης Σφαιρόπουλος και Γιάννης Ελευθεριάδης για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο πρόσφατο Ευρωμπάσκετ (σ.σ ο Γιόνας Καζλάουσκας απουσίαζε εκτός Ελλάδος), με τον πρώτο να δηλώνει: «ότι αυτό το βραβείο ανήκει σε όλη την ομάδα και πάνω από όλα στους παίκτες. Ακόμη πρέπει να το αφιερώσω σε όλους τους προπονητές που ανακαλύπτουν, δουλεύουν και προωθούν τα παιδιά στην Εθνική ομάδα».

pita6.jpg



 

 

 

 

 

 

 

Για τις επιτυχίες τους με την Εθνική βραβεύτηκαν ακόμη οι Κώστας Μίσσας, Γιώργος Βλασσόπουλος κι ο Διονύσης Γαζής, προπονητής της Εθνικής Κωφών που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους 21ους Ολυμπιακούς Αγώνες.

pita20010_missas.jpg

 

Ο «Στρατηγός» Κώστας Μίσσας ευχήθηκε στους νέους προπονητές «να έχουν την ίδια φιλοσοφία και πάνω από όλα την ίδια τρέλα με τους παλιούς», ενώ αναφέρθηκε και στο εξής τρίπτυχο: «Μην περιμένουμε τίποτα από κανέναν - μην κατηγορούμε ο ένας τον άλλον - να κάνουμε κάτι εμείς για τους ίδιους».








pita4.jpg

















 

Βραβείο -πέρα από αυτό του Ζέλικο Ομπράντοβιτς- για το περσινό triple-crown πήρε κι ο Δημήτρης Ιτούδης. Ο ασίσταντ κόυουτς του Παναθηναϊκού στις δηλώσεις του έκανε λόγο «για αθλητική ευγένεια μεταξύ των προπονητών», ενώ έκλεισε λέγοντας: «Το μπάσκετ είναι απλό, αλλά αυτό είναι το μεγαλείο του. Και ακριβώς αυτό το μεγαλείο είστε εσείς», αναφερόμενος στις δόξες του μπάσκετ που τίμησαν με την παρουσία τους τον Σύνδεσμο και τους Έλληνες προπονητές.

Αναλυτικά βραβεύτηκαν οι:

Σφαιρόπουλος Γιάννης - 3η θέση στο Ευρωμπάσκετ Ανδρών

Ελευθεριάδης Γιάννης - 3η θέση στο Ευρωμπάσκετ Ανδρών

Βλασσόπουλος Γιώργος - 2η θέση στο Παγκόσμιο Εφήβων

Μίσσας Κωνσταντίνος - Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών

Μίσσας Κωνσταντίνος - 5η θέση Πανευρωπαϊκό Γυναικών

Γαζής Διονύσης - 3η θέση στους 21ους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών


Ομπράντοβιτς Ζέλικο - Πρωτάθλημα Α1 και Κύπελλο Α1 (Παναθηναϊκός)

Δημήτρης Ιτούδης - Πρωτάθλημα Α1 και Κύπελλο Α1 (Παναθηναϊκός)

Δικαιουλάκος Τζώρτζης - Πρωτάθλημα Α1 Γυναικών (Αθηναϊκός)

Δάγλας Αλέξανδρος - Κύπελλο Γυναικών (Εσπερίδες)

Καραγιάννης Νικόλαος - Πρωτάθλημα Α2 (Περιστέρι)

Κουφός Στέργιος - Άνοδος στην Α1 (Ηλυσιακός)

Βλάχος Βαγγέλης - Πρωτάθλημα Β' Εθνικής (Αμύντας)

Λυκογιάννης Άρης - Άνοδος στην Α2 (Ίκαρος Καλλιθέας)


Σμυρνιώτης Γιάννης - Άνοδος στην Α2 (Αρκαδικός)

Βόβορας Γιώργος - Άνοδος στην Α2 (ΟΦΗ)

Οικονομάκης Κωνσταντίνος - Πρωταθλητής Γ' Εθνικής 1ος Όμιλος (ΑΕΚ Άργους)

Σκαραφίγκας Γιώργος - Πρωταθλητής Γ' Εθνικής 2ος Όμιλος (Πανελευσινιακός)

Χατζηπανηγύρης Νικόλαος - Άνοδος στη Β' Εθνική (Αγία Παρασκευή)

Δαμιανός Αναστάσιος - Άνοδος στην Γ' Εθνική (Σπαρτιατικός)

Λιβάνιος Αντώνης - Πρωτάθλημα ΕΣΚΚ Ανδρών (ΑΟ Ερμούπολης)

Καρακώστας Φώτης - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Ανδρών (Ένωση Ιλίου)


Θάνος Μιχάλης - Άνοδος στη Γ' Εθνική (Αίολος/Ταύρος)

Παπαμάρκος Κώστας - Άνοδος στη Γ' Εθνική (Χολαργός)

Σκροπολίθας Γιώργος - Άνοδος στη Γ' Εθνική (ΕΑ Πατρών)

Τσακίρης Ιωάννης - Πρωτάθλημα ΤΕ Δωδεκανήσου Ανδρών (Διαγόρας Ρόδου)

Αθηναίος Δημήτρης - Άνοδος στη Γ' Εθνική Ανδρών (Φοίνικας Πειραιά)


Βουρνάς Νικόλαος - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑΗ (Έσπερος Πατρών)

Παπίρης Κωνσταντίνος - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών (ΑΟ Βόνιτσας)

Κλιγκόπουλος Κώστας - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Εθνικός)


Μάντης Βασίλης - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑΚ Ανδρών (Τήρων Αγ. Θεοδώρων )

Δημητριάδης Εμμανουήλ - Πρωτάθλημα Α' ΕΚΑΣΚ Ανδρών (Ηράκλειο)


Μπρατσιάκος Βασίλης - Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑΣΕ Ανδρών (Έξω Παναγίτσα)

Παπαδάκης Θεόδωρος - Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 1ος Όμιλος (ΔΑΣΑΛ)

Γιαννόπουλος Γιώργος - Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2ος Όμιλος (Κορωπί)


Δεσποτάκης Μάριος - Άνοδος Α' ΕΣΚΑ Ανδρών (ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ)

Κεραμιδάς Κώστας - Άνοδος Α' ΕΣΚΑ Ανδρών (Άγιος Θωμάς)


Δαμιανίδης Δημήτρης - Άνοδος Α' ΕΣΚΑ Ανδρών (Θρακομακεδόνες)

Στρατικόπουλος Ηλίας - Πρωτάθλημα Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (Άγιοι Ανάργυροι)

Μελέτης Κώστας - Άνοδος Β' ΕΣΚΑ Ανδρών (Κεραμεικός)

Κοσμίδης Κυριάκος - Άνοδος Β' ΕΣΚΑ Ανδρών (ΟΦΗ Ηρακλείο)

Τσαουσίδης Λευτέρης - Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Πόλις)

Μανιάτης Νίκος - Άνοδος Α' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Ρέντη)

Παγίδας Δημήτριος - Άνοδος Α' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Βάρη)

Καλλιπολίτης Σάκης - Πρωτάθλημα Γ' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Δραπετσώνα)

Τσακίρης Παράσχος - Άνοδος Β' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (ΝΕ Μεγαρίδος)

Μπαστούνης Κώστας - Άνοδος Β' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Ελληνικό)

Μαυρίδης Άρης - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (Ερμής Μελισσίων)

Μόσχος Θεόδωρος - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (ΑΟ Λαγονησίου)

Παγουλάτος Λεωνίδας - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (Οιωνός)

Μαρίνος Βασίλης - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (ΑΟ Νεάπολης)

Μεταλλινός Διονύσης - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ (ΡΟΥΦ '80)

Γαζής Διονύσης - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑ Ανδρών (ΑΟ Κωφών)

Περτέσης Λάκης - Πρωτάθλημα Δ' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Ιάσωνας)

Ακτσόγλου Σωκράτης - Άνοδος στη Γ' ΕΣΚΑΝΑ Ανδρών (Φοίνικας Αγ. Σοφιάς)

Γυναίκες

Δεσποτάκης Μάριος - Πρωτάθλημα Α2 (ΝΕΑ ΝΦ/ΝΧ)

Δημητρουλάκη Ευφροσύνη - Άνοδος στην Α1 (ΟΑ Χανίων)

Σαμαντούρα Γιασεμή - Άνοδος στην Α2 Εθνική (Παιανία)

Νανάκος Σταύρος - Άνοδος στην Α2 Εθνική (Πειραϊκός)

Δασκαλάκης Μιχαήλ -Άνοδος στην Α2 (Ηράκλειο)

Ζαβιτσάνος Θωμάς - Άνοδος στην Α2 (Νίκη Λευκάδας)

Πανελλήνια Πρωταθλήματα

Αδάμ Τζανής - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων (Εσπερίδες)

Κάβουρας Γεώργιος - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων (ΔΑΣΑΛ)