«Πλήγωσαν» οι λεπτομέρειες

| Έλληνες του Εξωτερικού

ketselidis1 Το Σαββατοκύριακο που προηγήθηκε δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για τους Έλληνες προπονητές, καθώς η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Κετσελίδης, Κούκος και Χουγκάζ κατάφεραν να πανηγυρίσουν, όμως δεν συνέβη το ίδιο με τους Μπαρτζώκα, Δέδα και Κατσικάρη που στις λεπτομέρειες έχασαν το δίποντο.

Η Μοναστίρ του Γιώργου Κετσελίδη έχει βρει ρυθμό στο πρωτάθλημα της Τυνησίας κι αυτό φαίνεται. Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού κέρδισε εκτός έδρας την Σταντ Γκαμπέσι με το επιβλητικό 88-55 κι έτσι διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση στο κυνήγι της Άφρικεϊν.
Η αήττητη πορεία της Γκέτιγκεν συνεχίζεται στο γυναικείο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Γερμανίας. Τα κορίτσια του Γιάννη Κούκου πέρασαν με το ευρύ 80-60 από την έδρα της Λέουβεν κι έτσι έκαναν το τρία στα τρία δείχνοντας ότι έχουν πρωταγωνιστικές βλέψεις τη φετινή χρονιά.
Η ήττα στην πρεμιέρα του αυστριακού πρωταθλήματος μπορεί να αποτέλεσε δυσάρεστη έκπληξη για την Όμπερβαρτ, όμως οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ αντέδρασαν άμεσα. Οι νταμπλούχοι Αυστρίας νίκησαν με 87-60 την Κλοστερνεούμπου κι έτσι πανηγύρισαν την πρώτη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Η Μπαρτσελόνα δεν μπήκε όπως θα ήθελε στο παιχνίδι κόντρα στην Μπιλμπάο και το «πλήρωσε». Οι «μπλαουγκράνα» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 27-4 μπόρεσαν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 27-26, όμως δεν μπόρεσε να πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Κάπως έτσι ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να γνωρίζει την ήττα με 92-79 και να πραγματοποιεί το πρώτο φετινό της στραβοπάτημα.
Το πρώτο φετινό παιχνίδι της Λοκομοτίβ Κουμπάν στην VTB δεν συνδυάστηκε με νίκη. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη στα 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είδε τον Τόνι Τέιλορ να πετυχαίνει δύο βολές και να γράφει το τελικό 66-68, καθώς στο φινάλε ο Μπρόκχοφ δεν κατάφερε να βρει στόχο.
Τι κι αν μπήκε καλύτερα στο παρκέ ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +3 (15-12); Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, η Γκαζιάντεπ δεν μπόρεσε να νικήσει την πρωταθλήτρια Τουρκίας του 2015, Καρσίγιακα γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 75-73. Ο Στέφανος Δέδας είδε τέσσερις παίκτες του να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, όμως δεν βρέθηκαν άλλοι για να συνεισφέρουν. Κάπως έτσι η Γκαζιάντεπ βρίσκεται στην τελευταία θέση έχοντας δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.