Πρωταθλητής ο Παπαθεοδώρου

papatheodorou Μετά το Κύπελλο ήρθε και το πρωτάθλημα. Η Αστάνα του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι από χθες νταμπλούχος Καζακστάν, καθώς κατέκτησε αήττητη το τρόπαιο του πρωταθλητή και επέστρεψε στο θρόνο της έπειτα από τρία χρόνια. Στον τελικό με την Ατιράου η «ελληνική» Αστάνα κέρδισε με 94-78 κι έτσι προστέθηκε το 5ο πρωτάθλημα στην τροπαιοθήκη του συλλόγου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι πρωταθλητές είχαν διαρκώς το προβάδισμα στο ματς κι έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση. Πλέον, οι Λεωνίδας Κασελάκης και Δημήτρης Κατσίβελης που βρίσκονται υπό τις οδηγίες του κόουτς Παπαθεοδώρου θα ξεκινήσουν να ετοιμάζονται για τα playoffs της VTB, καθώς εκεί τους περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη.