Ελληνικές νίκες και “εμφύλιος”

| Έλληνες του Εξωτερικού

dikaioulakos Επιστρέφοντας από το -16 η Φενέρμπαχτσε πήρε ακόμα μία νίκη στην Ευρωλίγκα γυναικών, καθώς υπέταξε με 69-55 την Βιλνέβ μέσα στη Γαλλία. Συνέχεια στην αήττητη ευρωπαϊκή πορεία της είχε η ΤΣΣΚΑ που επικράτησε με 83-77 της Μπάμπεργκ "πληγώνοντας" τον Ηλία Καντζούρη. Τους δύο βαθμούς της νίκης πήρε στο πρωτάθλημα Αυστρίας η Όμπερβαρτ του Κρις Χουγκάζ.

Η Φενέρμπαχτσε στοχεύει για ακόμα μία φορά ψηλά κι αυτό φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε διοργάνωση που συμμετέχει. Η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου και του άμεσου συνεργάτη του, Σάκη Παραλίκα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα γυναικών επικράτησε εκτός έδρας με 69-55 της Βιλνέβ. Για να φτάσουν σε αυτή την επικράτηση οι παίκτριες του Δικαιουλάκου χρειάστηκε να ανατρέψουν εις βάρος τους διαφορά 16 πόντων (43-27 στο 24').
Ακόμα ένα νικηφόρο ευρωπαϊκό βράδυ πέρασε η ΤΣΣΚΑ, η οποία σε μία "εμφύλια" προπονητική βραδιά νίκησε την Μπάμπεργκ που στον πάγκο ως συνεργάτη τον Ηλία Καντζούρη. Οι Ρώσοι του Δημήτρη Ιτούδη και του Ανδρέα Πιστιόλη στο πρώτο ημίχρονο έλεγχαν τον αγώνα, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο χρειάστηκαν μεγάλα σουτ προκειμένου να ρίξουν στο καναβάτσο τους Γερμανούς με 83-77.
Την 6η νίκη της που τη φέρνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα Αυστρίας πήρε η Όμπερβαρτ, η οποία ξεπέρασε με 96-93 το εμπόδιο της Κάπφενμπεργκ. Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και με τον Ντέρεκ Τζάκσον να είναι πρώτος σκόρερ (22π.) κατάφερε να ρίξει την αντίπαλο της από την 3η θέση της βαθμολογίας και να μπει αυτή στις πρώτες θέσεις.