Με το πόδι στο... γκάζι συνεχίζει την πορεία της στη VTB η Ούνιξ Καζάν, η οποία επικράτησε με 86-66 της Ένεα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και του συνεργάτη του, Θωμά Νίκου έκανε το 3/3 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το απόλυτο στην τρίτη κατηγορία της Ελβετίας έχει και η Ααράου, η οποία μοιράζεται την κορυφή με τους Lugano Tigers έχοντας αμφότερες από 6 βαθμούς . Η ομάδα του Δημήτρη Νασούφη και της συνεργάτης του, Δάφνης Σταυρακάκης, επικράτησε με 86-78 της Mendrisiotto κι έτσι παρέμεινε αήττητη.
Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο γυναικείο πρωτάθλημα της Κίνας ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος και ο συνεργάτης του Πέτρος Πρέκας. Η Σάνξι νίκησε με τον επιβλητικό 100-57 την Tianjin κι έτσι το ελληνικό δίδυμο μπήκε δυναμικό σε ένα ακόμα πρωτάθλημα.
Τις νίκες της ζευγάρωσε στο γυναικείο πρωτάθλημα της Τουρκίας η Χατάι. Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη επιβλήθηκε με 83-63 της Μπότας κι έτσι διατήρησε το απόλυτο των νικών έπειτα από τη συμπλήρωσε δύο αγωνιστικών.
Μεσοβδόμαδα κέρδισε την πρωταθλήτρια Κέλτερν, όμως χθες ήταν η σειρά της Μπραουνσβάιγκ. Η Γκέτιγκεν του Γιάννη Κούκου έχει μπει δυναμικά στο γυναικείο πρωτάθλημα της Γερμανίας και με τη νίκη της με 74-66 επί των Σαξώνων ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-2.
Μεγάλη νίκη πέτυχε η Νόρορτ για τη δεύτερη κατηγορία του γυναικείου Σουηδικού πρωταθλήματος. Τα κορίτσια του Πασχάλη Λέρα επιβλήθηκαν με 80-68 της Βαστέρας κι έτσι πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη έπειτα από 3 ανεπιτυχής προσπάθειες.
Μπορεί ο Γιάννης Χριστόπουλος να έψαχνε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, όμως στις λεπτομέρειες η Γκουανγκντόνγκ του χάλασε τα σχέδια. Στην πρεμιέρα της CBA οι Μπεϊζίνγκ Ντακς ηττήθηκαν εντός έδρας με 87-84 κι έτσι δεν μπόρεσαν να μπουν με το δεξί στο Κινεζικό πρωτάθλημα.
Ατυχία και έλλειψη ομοιογένειας έχουν στοιχήσει στον Γιώργο Μπιτζάνη στην έναρξη του Σλοβακικού πρωταθλήματος. Ο Έλληνας τεχνικός είδε για τρίτη φορά σε ισάριθμους αγώνες την ομάδα του, Νόβα Βες να ηττάται κι έτσι δεν έχει καταφέρει να ανοίξει λογαριασμό. Αυτή τη φορά ήταν η Χάντλοβα που έφυγε με 93-79 από την έδρα της Νόβα Βες.
Σήμερα αγωνίζονται για την VTB η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η πρώτη υποδέχεται την Κάλεφ, ενώ οι «κίτρινοι» φιλοξενούνται στην έδρα της Πάρμα. Στο τουρκικό πρωτάθλημα η Μπαχτσέσεχιρ του Στέφανου Δέδα παίζει εκτός έδρας με την Ευρωπαία, Νταρουσάφακα.
Ρεπό είχαν αυτό το Σαββατοκύριακο οι Χέρφορντ του Χρήστου Δικταπανίδη και η WIT Wildcats του Δημήτρη Ζαχαρία.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών