Στο Σεμινάριο βρέθηκε αντιπροσωπεία του ΠΣΑΚ αποτελούμενη από τους Παπανικολόπουλο, Καλαμπόκη και Καλαϊτζή, ενώ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος παρακολούθησε όλο το Σεμινάριο με ιδιαίτερη προσοχή. Από το κλειστό του Sporting House δεν έλειψε ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης, ο οποίος αφότου παρέδωσε το καθιερωμένο αναμνηστικό στους ομιλητές Τάκη Πετρόπουλο και Δημήτρη Κοτσίρη στη συνέχεια στο σύντομο χαιρετισμό του στάθηκε στο πόσο σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού θεωρεί η Ένωση το ρόλο του προπονητή, ενώ δεν παρέλειψε να τονίσει την άρτια συνεργασία που υπάρχει με τον ΣΕΠΚ.
Την αυλαία του Σεμιναρίου άνοιξε ο Τάκης Πετρόπουλος, ο οποίος ανέλυσε "ατομική προπόνηση νεαρών παικτών" παρουσιάζοντας ένα εξειδικευμένο στις μικρές ηλικίες πλούσιο ασκησιολόγιο. Στην ομιλία του συμμετείχε και ο γυμναστής του Απόλλωνα Πατρών, Δημήτρης Κοτσίρης, ο οποίος μέσα από ειδικές ασκήσεις ανέλυσε τους τρόπους "βελτίωσης των φυσικών ικανοτήτων νεαρών αθλητών".
Μετά το τέλος του Σεμιναρίου ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών
Κάνοντας ένα μικρό απολογισμό του Σεμιναρίου ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΠΚ, Θόδωρος Μπολάτογλου τόνισε: «Έγινε ένα Σεμινάριο υψηλού επιπέδου με τους ομιλητές να καλύπτουν όλες τις ηλικιακές ομάδες αναφερόμενοι από επίπεδο ακαδημιών μέχρι Α1. Η συμμετοχή στο Σεμινάριο ήταν μεγάλη με αρκετούς προπονητές κι όχι μόνο να δίνουν το παρών αποδεικνύοντας ότι η πόλη της Πάτρας αγαπάει το μπάσκετ και θέλει να εμβαθύνει στα μυστικά του αθλήματος. Ήταν για όλους πολύ ευχάριστο ότι στο γήπεδο βρέθηκαν προπονητές από τις τριγύρω περιοχές αλλά και από την Αθήνα δείχνοντας ότι ο Έλληνας προπονητής δίνει μεγάλη σημασία στην επιμόρφωση του. Για τον Σύνδεσμο Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης ολοκληρώθηκε ένα άκρως επιτυχημένο τοπικό Σεμινάριο»
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών