Ο σπουδαίος Ντιν Σμιθ είχε έρθει και στην χώρα μας για φιλικά με την Εθνική Ελλάδας το 1983 – 1984. Σε εκείνη την επίσκεψη του είχε συμμετάσχει σε Σεμινάριο του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης ανταλλάζοντας ιδέες και απόψεις με τους Έλληνες τεχνικούς στο κλειστό του ΟΑΚΑ.
Ο εκλιπών ήταν ο προπονητής που εκτίναξε τις μετοχές του Μάικλ Τζόρνταν πριν αυτός μεταπηδήσει στο ΝΒΑ για λογαριασμό των Σικάγο Μπουλς. Ο "MJ" αποχαιρέτησε με γραπτή δήλωσε τον Ντιν Σμιθ αναφέροντας χαρακτηριστικά: "Εκτός των γονιών μου, κανείς άλλος δεν είχε τόσο μεγάλη επιρροή στη ζωή μου, όσο ο κόουτς Smith. Ήταν κάτι παραπάνω από ένας προπονητής. Ήταν ο μέντορας, ο δάσκαλος και ο δεύτερος πατέρας μου. Ήταν πάντα εκεί για μένα, όποτε τον χρειαζόμουν και γι αυτό τον αγαπώ. Μου έμαθε μπάσκετ και πράγματα για τη ζωή. Η καρδιά μου είναι μαζί με τη Linnea (σ.σ.: σύζυγός του) και τα παιδιά τους. Χάσαμε έναν σπουδαίο άνδρα, που είχε μεγάλη επιρροή στους παίκτες, το σταφ και ολόκληρη την οικογένεια του North Carolina".
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών